search

3s Firuze Konakları

Proje, Küçükçekmece gölünün batısında kalan yamacın tepesinde İstanbul Üniversitesi Avcılar Kampüsünün hemen sırtında yer almaktadır.  8 kat yükseklikle sınırlandırılmış bir imara sahip olan arsada, temel tasarım motivasyonu, yapının merkezinde geniş, ferah ve canlı bir avlu oluşturmak,  bu avluyu çevreleyen yapıyı da güneydoğuya ve Küçükçekmece Göne doğru açarak, hem avlunun, hem de yapının içerisindeki konutların güneşe ve manzaraya yönelimini sağlamaktır. Avlu kendi içerisinde farklı kotlara oturan 3 platforma ayrılmaktadır. Birincisi konutlara erişimi çeşitli peyzaj öğeleriyle zenginleştirerek sağlayan zemin kat platformudur. İkincisi, 1.bodrumda  kısmen gömülü kısmen açığa çıkan, sosyal tesislerle hemzemin, açık havuz, spor, ve eğlence faaliyetlerini örgütleyen alt platformdur.  Diğeri ise tamamiyle Küçükçekmece Gölü’ne yönlenmiş, bahçenin seyir terası niteliğindeki geniş platformdur.

Konutları içeren çevresel yapı 3 blok şeklinde ele alınmıştır. Batı kısmında Park ve cami tarafında kalan  blok, yoğunluklu olarak küçük birimleri, diğer iki blok ise büyük konut birimlerini içermektedir. Her blok, kendi içerisinde, ikisi köşelerinde biri de merkezinde olmak suretiyle üçer adet ortak kat bahçesiyle yırtılarak hem koridorların doğal ışık ve doğal hava alması sağlanmış, hem her katta bir sosyalleşme platformu oluşturulmuş, hem de uzun kütlelerin boşaltılarak hareketlenmesini sağlamıştır.

3 kenarı yol olan parselde,  çevresel bloğun 3 cephesinin zemin ve asma katları sokak dükkanları olarak değerlendirilmiştir. Konut kat planlarındaki dik açılı rasyonel hatlar, ticari katlarda farklı açılarda kırılarak sokakların yer yer meydanlaşmasına imkan vermektedir. Doğu tarafında kalan cephedeki mağazaların önünde geniş kamusal alanlar bırakılarak, bu bandın üniversite öğrencileri tarafından kullanılabileceği ön görülmüştür.

Details

TypeConcept
Year2016
Locationİstanbul │Turkey
Client3sKale Gayrimenkul
Area100.000 m2
TeamCan Tamirci │ Eser Ergün │ Ender Ergün │Burcu Durmaz │Sena Altınok │Gizem Yaldız │ Eda Kahraman │Hande Yarımlıer

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url