search

Nidapark Yenisahra Mixed-Use Project

Nidapark Yenisahra, Anadolu yakasının en önemli yerleşim merkezlerinden Kadıköy ‘ün merkezinde, yan yol ile Yıldırım Bayezıt caddesinin arasında yer alır. Yapının E-5 otoyolu üzerindeki konumu itibariyle görünürlüğü oldukça yüksektir. Bina kat bahçeleri kullanılarak yatayda ve düşeyde parçalanmış, farklı malzeme kullanımıyla ayrıştırılmış kütlelerin kompozisyonu şeklinde ele alınmıştır. Bu yöntem, ölçek konusunda yapının çevreye uyum sağlamasında esneklik sağlamaktadır.

Kütle, iki kademeli olarak çözümlenmiştir. Ana yol cephesi ,caddenin ortalama yüksekliğine uyacak şekilde ofis yapılarıyla değerlendirilirken, Yıldırım Bayezıt caddesi tarafında ise yakın çevredeki benzer örnekleri de göz önünde bulundurularak konut dokusu önerilmiştir. Konut yapıları birbirinden şaşırtılarak kompleks içerisinde alternatifli mekan kaliteleri sağlanmaya çalışılmıştır. Eğim ve manzara yönü göz önüne alındığında genel kurgu ana avlu çevresinde şekillenen yatay ve düşey yapı dilinin birlikteliği üzerinden kurgulanmıştır.

Yüksek yapı birimleri aşağıya doğru genişleyerek zemini oluşturan yatay kütle ve çevresi ile bütünleşme eğilimindedir. Kuleler aşağı doğru genişleyerek yatay bloğun tepesindeki bahçeyi oluştururken, teraslanma hareketi ortak kullanıma açık bahçenin farklı kotlarda deneyimlenmesini sağlamaktadır.

Details

TypeConcept
Year2013
Locationİstanbul │Turkey
ClientTahincioğlu GYO
Area163.100 m2
TeamTamirci Architects + Ergün Architecture │Can Tamirci │ Eser Ergün │ Ender Ergün

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url